REM3.5E-1205D/R6/A/SMD
3.5W DC/DC-Converter 'MEDLINE' SMD 6kV reg 2:1
Availability: Out of Stock
Package Type: DIP-24
CAD Models: Symbol, Footprint, 3D Model
More Resources
Use this component in your design
What is SnapMagic Search?
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the REM3.5E-1205D/R6/A/SMD
| Part Name | REM3.5E-1205D/R6/A/SMD |
| Manufacturer | Recom Power |
| Category | Regulated DC/DC Converter |
| Number of Outputs | 2.0 |
| Isolation Voltage (V) | 6000.0 |
| Case Package | SMD 24 Pin |